POJEFTINILA DRVA I PELET Cene su šarolike, na stovarištima gužva kao pred zimu

Lepote Srbije

10:00

Aktuelno 0

Pre kupovine dobro je raspitati o ceni, ne samo od grada do grada već i kod istog snabdevača – cene su šarolike.

POJEFTINILA DRVA I PELET Cene su šarolike, na stovarištima gužva kao pred zimu
Shutterstock

Energetska kriza uticala je i na naše građane – menjaju navike: većina je počela da štedi struju, a domaćinstva koja se greju na drva i pelet, već obilaze stovarišta i kupuju za sledeću grejnu sezonu. U odnosu na maj prošle godine, ogrev je jeftniji i do 30 odsto.

Na stovarištima radno kao pred grejnu sezonu. Snabdevači kažu da su isporuke svakodnevne, jer su mnogi građani već uplatili ogrev, a očekuju još veću potražnju.

„Nedavno, posle prvog maja počelo je i interesovanje za ogrevnim drvetom. Sami znamo kakva je bila prošla godina, naročito druga polovina pa je narod počeo ranije da kupuje samim tim jer je veća ponuda, povoljnije su cene i veći je izbor“, kaže za RTS Saša Petrović, vlasnik stovarišta „Iverak“ u Beogradu.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Pre kupovine dobro je raspitati o ceni, ne samo od grada do grada već i kod istog snabdevača – cene su šarolike.

POJEFTINILA DRVA I PELET Cene su šarolike, na stovarištima gužva kao pred zimu Printscreen/Youtube
 

Za tonu peleta treba izdvojiti od 30.000 do 36.000 dinara, dok su drva najjeftinija na jugu zemlje, a najskuplja u Vojvodini. Kubik je najjefniji u prodaji na kamionu – 7.500 hiljada dok na stovarištima košta od 8.000 do 10.500 dinara.

„Deset i po hiljada je iscepano drvo, a kada je u pitanju metarsko drvo cene su sada oko 9.000 dinara na većini stovarišta. Cena varira od stovarišta do stovarišta. Ona stovarišta koja su puna drvetom i na kojima prodaja ide nešto slabije, oni sada nude određene akcije pa tako imamo situaciju da se na jednom stovarištu bukova metrica prodaje po ceni od 9.000 dinara, a hrastova 8.000 dinara“, objašnjava Branko Glavonjić, profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu.

Znatno povoljnije, drva se mogu kupiti i direktno u gazdinstvima „Srbijašuma“. Cena kubika je 5.200 dinara.

Po toj ceni mogu se snabdeti i svi penzioneri. Oni se prijavljuju u Udruženju penzionera koje je sklopilo ugovor sa „Srbijašumama“.

U Udruženju fabrika peleta, koje ima 80 članova, kažu da je proizvodnja normalizovana.

„Ono što je bio glavni problem prošle godine, snabdevenost sirovinom – drvetom za peletiranje ove godine nije više problem. Proizvođači peleta imaju drvo u mogućnosti su da proizvode punim kapacitertima.Pretpostavljamo da će tako biti i u narednom periodu i da će snabdevenost tržipšta ostati dobra kao što je trenutno“, navodi Mladen Stojadinović, predsednik Grupacija za obnovljive izvore energije i proizvodnju peleta u PKS.

Stručnjaci savetuju da ranija kupovina ogreva donosi veću korist: drva najviše toplote daju kada su prosušena, cena je povoljnija a mnoga stovarišta omogućavaju plaćanje na rate.

„Mislim da je maj mesec i negde još prva polovina juna pravo vreme za to, iz prostog razloga, zato što će sigurno kako se primiče grejna sezona cene ići naviše“, napominje profesor Glavonjić.

Na drva i pelet u Srbiji se greje gotovina polovina domaćinstava. Poslednjih nekoliko godina kod građana znatno opada interesovanje za kupovinu uglja.

Mnogi vozači greše: Znate li koji migavac se pali prilikom ulaska u kružni tok?

Mnogi vozači greše: Znate li koji migavac se pali prilikom ulaska u kružni tok?

Aktuelno

19:00

17 maj, 2024

Kako se vozi u kružnom toku? Ko ima prednost u kružnom toku? Šta ako ulazni put ima jednu traku, kružni tok tri, a izlazni put dve trake? Da li onaj u unutrašnjoj traci kružnog toka ima prednost u odnosu na onoga u srednjoj ili spoljašnjoj traci kružnog toga, ima li pravo da ga „iseče“ i izađe gde poželi? I da li se, i zašto, daje migavac na kružnom toku? Većina vozača to ne radi.

Čačak

Nakon pola veka čekanja konačno dočekali rekonstrukciju ulice: Spas za 80 kuća u čačanskom naselju Ljubić, dvorišta i podrumi često su im bila pod vodom (FOTO)

Aktuelno

17:00

17 maj, 2024

Nakon skoro pola veka čekanja stanovnci ulice Savkovića kosa u čačanskom naselju Ljubić konačno su dočekali rekonstrukuciju prilaznog puta do njihovih kuća. Potpuno nova infrastruktura rešiće i dugogodišnji problem plavljenja dvorišta za oko 80 domaćinstava koja se ovde nalaze. Zoran Aćimović koji živi u Savkovića kosi, objašnjava da je ova rekonstrukcija od ogromnog značaja za sve meštane, jer su se mnoga domaćinstva nalazila ispod nivoa saobraćajnice, i uvek su nakon veliki kiša plavila dvorišta i podrumi.

Despotovica

STREPELI OD POPLAVA U ovom gradu se uređuje korito reke i staze za šetnju

Aktuelno

16:00

16 maj, 2024

Gornji Milanovac - Reka Despotovica koja protiče kroz Gornji Milanovac u prošlosti je stanovnicima zadavala velike probleme, naročito usled priliva bujičnih voda sa Rudnika kada je neretko dolazilo do njenog izlivanja. Ružne slike poplava iz ovog dela Srbije konačno će postati prošlost jer je u planu potpuno uređenje rećnog korita, izgradnja dva brane na ulazu u Gornji Milanovac koje će maksimano smanjiti svaki rizik od poplava u budućnosti.

Komentari(0)

Loading