NEKADA SU GA DEVOJKE IZRAĐIVALE I NOSILE U MIRAZ Jelena iz Beograda jedna od retkih koja plete nakurnjake, ovo su najtraženiji "modeli"

Lepote Srbije

10:00

Aktuelno 0

Krenuli kao šala, a sada idu kao alva...

NEKADA SU GA DEVOJKE IZRAĐIVALE I NOSILE U MIRAZ Jelena iz Beograda jedna od retkih koja plete nakurnjake, ovo su najtraženiji "modeli"
FOTO:RINA

Sitno se odbrojava do kalendarskog početka najhladnijeg godišnjeg doba, pa nema ni potrebe reći koliko je važno toplo se obući kad krenete napolje. Kapa, šal, rukavice i duge čarape neizostavan su aksesoar tokom hladnih meseci, međutim jedan odavno zaboravljen odevni predmet za muškarce jeste - nakurnjak.

Nekada su ga u srpskim selima nosili skoro svi muškarci kako bi od oštre zime sačuvali svoju muškost. Devojke su plele po jedan, obavezno od čiste runske vune i nosile u miraz sa ostalom opremom - košuljama, rukavicama, čarapama. Šare su izvodile kao ćilim vijugama od raznobojnog vunenog pletiva na pet igala. Neke su plele uzduž, neke popreko, plele a nisu znale koliki treba. Danas se to retko koristi, a Jelena iz Beograda jedna je od retkih koja se bavi njihovom izradom.

"Ideja o pletenju nakurnjaka potekla je kao šala koju je pokrenuo moj muž i evo već osam godina ih pravim. Sama sam osmislila šemu za heklanje i za mene nije zahtevno da ih napravim, jer imam iskustva u heklanju raznih stvari kao što su kape, bluze, igračke", kaže za RINU Jelena.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Kada je pletenje usavršila, ponudila ih je na prodaju i na opšte iznenađenje svih potražnja je bila izuzetno velika. Najviše posla, kako kaže Jelena, ima tokom novogodišnjih praznika kada nakurnjaci idu kao alva.

"Baš mi je drago da su i moji kupci sve shvatili kao šalu, pa ih najčešće i kupuju kao šaljivi poklon za razne prilike kao što su punoletstvo, odlazak u penziju, novogodišnji poklon ili kao poklon za godišnjicu braka. Veličina je univerzalna, jedino se razlikuju u tome od kog je materijala jer oni koji su pravljeni od čupave vunice, vizuelno deluju veći", priča Jelena.

Ona dodaje da njenih ruku delo, ispleten deo muške garderobe koji čuva od hladnoće, češće naručuju muškarci, mada ima i žena koje bi da obraduju svoje muževe.

"Postoje razni modeli: Deda Mraz, Rudolf, crna i bela ovca, slonče, smoking i Pera detlić. Mada, imala sam i zahteve kao što su recimo da nakurnjaci budu u bojama zastave neke zemlje ili određenog fudbalskog tima", istakla je.

Za jedan nakurnjak koristi se čista vuna, koja ne bocka, a u zavisnosti koji model pravi Jeleni je potrebno oko par sati, jer negde ima više detalja koje je potrebno uraditi.

"Cenu baš dugo nisam menjala i svaki model košta 1.000 dinara. Već sada stižu brojne narudžbine za predstojeće praznike", zaključila je ova Beograđanka.

Koliko je ovaj odevni predmet nekada bio važan i upotrebljiv u praksi, najbolje sveodoči i izreka ko zna kad i gde zapisana - čizma glavu čuva, al nakurnjak čitavu familiju. 

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

BONUS VIDEO:

ivanjičke krave

Neverovatno - ovo ima samo u Srbiji: Goran kupio 16 krava i napravio veselje za 300 ljudi, pop došao i osveštao mu dupke punu štalu

Aktuelno

12:00

13 maj, 2024

Srbija je poznata po svojim velikim veseljima koja traju i po nekoliko dana. Tada se uživa u društvu, muzici i ukusnoj domaćoj hrani. I dok se razlozi za veselja u srpskom narodu već dobro znaju, jedan domaćin iz ivanjičkog sela podno planine Mučanj iznenadio je sve. Naime, Goran Kurćubić kupio je 16 krava, napunio je svoju štalu do poslednjeg mesta i odlučio je to da proslavi sa svojim komšijama, prijateljima i rodbinom. Napravio je veselje za pamćenje.

muzej košarke

Čačak dobija Muzej košarke, u toku završni radovi: Sportska legenda Radmilo Mišović poručuje - ovo je ogromna stvar za srpski sport

Aktuelno

11:00

13 maj, 2024

Grad na Moravi odavno je poznat kao grad košarke, jer su upravo u Čačku potekla neka od najvećih imena u sportu pod obručima. Sada se u samom centru grada pravi jedinstveni Muzej košarke, a u toku su završni radovi. Grad koji je iznedrio veliki broj reprezentativaca ne mora da brine ni za košarkaški podmladak, samim tim gradu na Moravi i jeste potrebna ustanova kakva je Muzej košarke upravo zbog legendi koje su ime Čačka odnele u svet. Košarkaše legende kao što su Radmilo Mišović, Dragan Kićanović i Željko Obradović imaće svoje posebno mesto u Muzeju košarke, njima će biti posevećen „Hol slavnih”.

Komentari(0)

Loading