GOLUB PISMONOŠA PRELETEO EVROPU Nepovređen sleteo u svoje gnezdo u Srbiji, u kojem se izlegao pre četiri godine (FOTO/VIDEO)

Lepote Srbije

14:00

Aktuelno 0

Koliko je on dnevno leteo, kako je izbegao sve opasnosti na ovom dugom letu, gde se i čime hranio, kako se snalazio za vodu, to niko ne zna…

GOLUB PISMONOŠA PRELETEO EVROPU Nepovređen sleteo u svoje gnezdo u Srbiji, u kojem se izlegao pre četiri godine (FOTO/VIDEO)
ilustracija/T.T.

Penzionisani pilot i strastveni golubar Miomir Novaković (70) iz Tabanovića kod Šapca ponosan je na svog goluba pismonošu koji je u internacionalnoj trci preleteo 1.800 kilometara od Španije do kuće. Na veliko oduševljenje, 21. dana od puštanja trke u San Sebastijanu, golub maratonac je zdrav i nepovređen sleteo u svoje gnezdo u kojem se izlegao pre četiri godine.

GOLUB PISMONOŠA PRELETEO EVROPU Nepovređen sleteo u svoje gnezdo u Srbiji, u kojem se izlegao pre četiri godine (FOTO/VIDEO) Shutterstock/Golub pismonoša
 

- Računa se da je minimalna udaljenost 1.800 kilometara ako se leti pravolinijski od San Sebastijana do Tabanovića, tako je obeleženo koordinatama. Koliko je on dnevno leteo, kako je izbegao sve opasnosti na ovom dugom letu, gde se i čime hranio, kako se snalazio za vodu, to niko ne zna – priča Miomir.

Od 139 golubova iz Srbije i ukupno 803 goluba iz 8 država, koliko je učestvovalo u ovoj trci koju je organizovao Golubarski savez Rumunije, uz Miomirovog kući se vratilo još samo 7 golubova. Tako je pismonoša iz Šapca uspeo da napravi veliki podvig i obraduje i usreći svog vlasnika.

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

Možda vas zanima:

- Čim sam ga spakovao u kamion za Španiju odakle je trka sutradan krenula, gledao sam po dvorištu i čekao ga da li se vratio – kroz šalu objašnjava Miomir osećaj neizvesnosti, iako je verovao da će njegov ljubimac uspešno savladati trku u predviđenom vremenu od 22 dana.

GOLUB PISMONOŠA PRELETEO EVROPU Nepovređen sleteo u svoje gnezdo u Srbiji, u kojem se izlegao pre četiri godine (FOTO/VIDEO) Shutterstock/Golub pismonoša
 

Za neupućene kojima je fascinantno kako golub pismonoša uspeva da se sa dalekog nepoznatog puta vrati kući, Miomir objašnjava da je odlika ove rase golubova da se vraćaju tamo gde su se izlegli, gde imaju svoj kutak i kako je osim genetike za ovako vredan pažnje poduhvat važno da je ptica zdrava i da bude u kondiciji.

- To se postiže treningom. Golubovi se odvoze na određenu destinaciju i vežbaju povratak. Sa treningom se počinje kada su stari 2 do 3 meseca. Prvo poleću oko kuće, a kada se proceni da su sigurni da mogu da lete u jatu odvoze se prvo 5, pa onda 10 i više kilometara daleko i sve dalje – objašnjava Miomir.

Iz svake njegove reči izvire ogromna ljubav prema golubovima koja se razvila u detinjstvu i sa godinama je postajala još veća. Plemenite ptice su mu oduvek bile najbolje društvo, a danas mu je jato koje broji preko 200 sportskih golubova najverniji prijatelj, zabava i reklasacija kojom oplemenjuje penzionerske dane.

- Svaki hobi uz zadovoljstvo ima i svoju cenu, ali meni cifre nisu važne, pa ni kada me pitaju koliko golub košta. O tome ne razmišljam, ja se ne bavim golubarstvom profesionalno i nikada nisam prodao goluba. Svakome ko je poželeo da bude golubar ja sam ih poklanjao – dodaje Miomir.

Dok maratonac uživa kada ga Miomir nežno mazi, saznajemo da bi uskoro trebalo da bude i kršten, a kumovaće unuk Jakov (7) kada se za nekoliko dana vrati sa mora.

- Veliki je zaljubljenik, obožava golubove i ne odvaja se od mene i ne izlazi iz golubarnika. Roditeljima je pred put na more rekao da ne želi da ide već bi radije da ostane kod kuće i da nas dvojica čekamo goluba da se vrati iz Španije – ispričao je Miomir.

Izvor: telegraf

Lepote Srbije su i na Viberu gde vam donosimo razne priče, pridružite se našoj zajednici.

BONUS VIDEO:

 

Trešnje

CRVENI SE CENTAR Rodile TREŠNJE u ovom srpskom GRADU kad im vreme nije

Aktuelno

18:00

28 april, 2024

Topola – Visoke temperature u martu i aprilu uslovile su ranu vegaticiju biljaka, a u mestima gde nije bilo jakog prolećnog mraza već su vidni i prvi plodovi na voćkama. Tako su prve majske trešnje koje kako im i sam naziv kaže, sazrevaju u maju, ove godine poranile petnaestak dana pa su zrele već polovinom aprila.

Komentari(0)

Loading