KAKO JE UNIŠTEN NEMAČKI PONOS Prvi avion koji je srušen u istoriji svetske ratne avijacije oborio je SRBIN!
U istoriji svetskog vazduhoplovstva Srbi zauzimaju neke od najznačajnijih mesta.

Srbi su bili prvi u sledećim stvarima.
Prvi avion koji je srušen u istoriji svetske ratne avijacije oborio je pre ravno 106 godina iznad Kragujevca srpski vojnik, zvao se Radoje Ljutovac.
Možda vas zanima:

NEVEROVATNA HEROINA JEDINA ŽENA NA SPRSKIM NOVČANICAMA Umetnica na prvim linijama fronta kao ratna bolničarka!
Najznačajnija srpska slikarka sa kraja 19. i početka 20. bila je i čuvena kao i humanitarni radnik i ratna bolničarka u prvom svetskom ratu.

VEKOVIMA JE VAŽILO ZA PRAVILO Najneobičniji tradicionalni običaji čije se sujeverje podmeće mladim mamama
Neka potpuno neverovatna verovanja i danas su aktuelna i prenose se sa kolena na koleno.
Datum kada je Ljutovac oborio nemački/austrougarski avion – 30. septembar, uzet je za slavu Protivavionske artiljerije Kraljevine Jugoslavije, a danas se slavi kao Dan artiljerijsko-raketnih jedinica za protivvazduhoplovna dejstva Vojske Srbije.
Srpski artiljerac Radoje Raka Ljutovac je za vreme Prvog svetskog rata ušao u istoriju avijacije kao prvi čovek koji je vatrom sa zemlje oborio avion, kada je pucao iz poljskog topa sa Metinog brda, kod Kragujevca. Njegov podvig je tim značajniji ukoliko se u obzir uzme činjenica da Srbija u to vreme nije imala organizovanu protivavionsku artiljeriju, a pojava nemačkih aviona naterala je srpsku vojsku da improvizuje odbranu.
Raka je događaj posle prepričavao svom praunuku Zvonimiru Ljutovcu.
„Drhtala mi je ruka da ne smem da promašim. Ja sam stavio na topče končić. Napravio sam krstić i gađao kroz cevku, vodeći top kako avion leti, sa preticanjem od, možda, dva polja avionske dužine. Tad sam opalio – to je to„
Raka Ljutovac je kasnije, kao vojnik, stigao i do Solunskog fronta, gde je unapređen u narednika, a zbog zasluga u Velikom ratu odlikovan je Karađorđevom zvezdom sa mačevima, Medaljom Albanske spomenice i Medaljom Spomenice rata za oslobođenje i ujedinjenje 1914-1918. godine.
Porodica Ljutovac je odlikovanja poklonila kruševačkom Narodnom muzeju uz još neke lične Rakine predmete. Kragujevac, koji je bio centar vojne industrije, tokom 1915. godine u tri navrata napale su eskadrile tadašnje austrougarske vojske. Kada je skinuo uniformu, prvi svetski protivavionac Radoje Ljutovac otvorio je radnju u Trsteniku i ostatak života proveo skromno. Umro je u 81. godini, 25. novembra 1968. godine.
Drugo – vojni pilot, koji se u istoriju svetskog vazduhoplovstva upisao kao prvi koji je poginuo na ratnom zadatku, takođe je Srbin. Bio je to Mihailo Petrović. Nastradao je u Prvom balkanskom ratu kada je ispao iz aviona kojim je upravljao.
A treće – famozni, „neoborivi“ i „nevidiljivi“ F-117, oborili su pripadnici Vojske Jugoslavije. Najmoderniji bombarder je pao i to je bio šok za najveću vojnu silu. „Stelt“ je završio u srpskim njivama.
Tako su Srbi i treći put, zvanično, ušli u istoriju vojne avijacije.

Naše bake i deke nikad nisu sadili smokvu blizu kuće: Razlog će vas šokirati - ovo drvo nikako nije poželjno
Bez obzira na to koju nameru imate pri sadnji drveća, važno je da se prethodno posavetujete sa stručnjacima.

Noga ovih ljudi ne sme da kroči na Ostrog: Ova pravila ni za živu glavu ne treba kršiti
Poseta ovom manastiru, smeštenom visoko u steni, nije klasično putovanje, već predstavlja duhovnu avanturu, a za svakog vernika, to je pravo hodočašće.

Milica je sa 20 godina abortirala i nikom ništa nije rekla: A onda joj se jednog dana javio Sveti Vasilije Ostroški, posle toga nikad više nije bila ista
Milica je doživela pravo čudo na Ostrogu, posle toga više nikad nije bila ista

Otac Srpkinje počinio strašan greh, ona pitala popa da li se gresi prenose na pokolenja: Evo do kog kolena se nasleđuje
"Silno me interesuje koliko mi, kao potomci svojih upokojenih srodnika snosimo odgovornost za njihov greh?", ovim rečima se srpskom svešteniku obratila jedna žena. Ona je detaljno objasnila kakav greh je počinio njen otac i plaši se da li i do kog kolena posledice greha trpi potomstvo.

Zorici su birali sliku za spomenik, a onda je otišla u manastir Tumane: Prišla sam igumanu Dimitriju, a on mi rekao 4 reči i život dobija smisao
Autosugestija, vera ili zvanična medicina?
Komentari(0)